———
———
Sofie Sarenbrant – Skamvrån – (2019) – (Genre: Svensk Skönlitteratur / Roman / Kriminalroman)
———
”En flicka lägger sig på en spårvagnsräls i Bromma och sluter ögonen. I en annan del av Sverige hamnar en man i en djup grav i skogen. Ingen av deras nära och kära känner till den annalkande katastrofen. Kommer deras liv gå att rädda?
De två drabbade är inte bekanta, men har något livsavgörande gemensamt. Nu är det upp till kriminalinspektör Emma Sköld att hitta sambandet innan det är för sent. Fallet tar oväntade vändningar och blir mer personligt och skrämmande än hon kunde ana.
Skamvrån är den efterlängtade sjunde delen i succéserien om kriminalinspektör Emma Sköld. På ett unikt sätt skildras akuta samtidsfrågor som psykisk ohälsa och självmord. Vad vet du egentligen om dina närmaste?”
(Kopierat från bookmarkforlag.se)
——–
Skamvrån är Sofie Sarenbrants tionde bok, och jag har läst dom alla. Boken är den sjunde delen i serien om polisen Emma Sköld.
Jag har tyckt om alla författarens tidigare böcker, och den här boken blev absolut inget undantag.
Även om jag har tyckt om även dom tre övriga fristående böckerna, så tycker jag att serien om kriminalinspektören Emma Sköld är Sofie Sarenbrants bästa böcker.
Skamvrån utspelar sig i Bromma och handlar till stor del om psykisk ohälsa och självmord.
Jag tycker om huvudpersonen, och även dom andra karaktärerna i boken.
Skamvrån är lättläst, och inte helt förutsägbar.
Rekommenderar absolut boken, men läs helst hela serien från början.
Och jag ser redan fram emot nästa bok i serien, så klart först och främst för att jag tycker att dom är så bra. Men det var även en cliffhanger i slutet, som jag ju absolut vill veta vad som händer, även om själva storyn i den här boken är avslutad.
(Britt-Marie Bim Kullin)
———
Betyg: 4 av 5.
———
Denna bok var ett recensionsexemplar, en pappersbok i inbundet format, från Bokförlaget Bookmark.
———
Och här är några länkar till, om någon kanske vill läsa mer om boken, eller läsa vad andra tycker om den: Goodreads, Boktipset, Adlibris (inbunden), Adlibris (e-bok), Bokus (inbunden), Bokus (e-bok).
———
[…] som bloggat om boken: Johannas Deckarhörna | Barnboksbloggen | Bokraden | Bims Blogg | […]