Helgfika hos mamma och pappa ❤️❤️ 

9 januari, 2016

  


Recensionsexemplar 737

9 januari, 2016

°

1007

°

Recensionsexemplar nummer sjuhundratrettiosju är boken 1007 av Johannes Pinter, en e-bok i epub-format, från Bokförlaget Swedish Zombie.

°


Haft eftermiddagsdate med finaste killen i stan i dag. 😍😘❤️ 

8 januari, 2016

  


Min morgon…. 😐😱😁😖 

7 januari, 2016

  


Jullovet 2015-2016

6 januari, 2016

°

Ja, här kommer som vanligt lite nördig och helt onödig statistik över mitt jullov! 😉  

°

Antal lediga dagar:  19  

Antal lästa böcker: 7  

Antal sedda serieavsnitt: 42  

Antal sedda filmer hemma: 5  

Antal biobesök: 2  

Antal gånger jag har träffat Malte: 4  

Antal gånger jag har träffat Jimmy:  5  

Antal gånger jag har träffat Jenny:  5  

Antal gånger jag har träffat mina föräldrar:  3  

°

Lite speciella händelser under jullovet: 

Mötte upp med två trevliga författare i bokhandeln i Farsta: Viveca Sten och Tilde de Paula Eby.

Och sen så träffade jag ännu en trevlig författare: Åsa Hellberg.

Gratulerade svärdottern på 22-årsdagen och sonsonen på 1-månadsdagen.

Härlig julafton med delar av familjen och släkten, hemma hos Jenny och Mathias i Stuvsta.

En extra julafton, också i Stuvsta, på juldagen, då också med Jimmy, Angelica, och Malte.

Fika och shopping tillsammans med Jimmy, Angelica, och Malte. 

Biobesök med en mycket bra film, En man som heter Ove.

Besök i Mall of Scandinavia med lite shopping, och sen biobesök i nya IMAX-bion då vi såg Star Wars. 

Lunch och fika i Åkersberga med Jimmy, Angelica, och Malte. 

Åkte lastbil i elva timmar med Jimmy.

Bokat en resa till Turkiet i sommar. 

°

Statistik Jullovet 2014-2015.

Statistik Jullovet 2013-2014.

Statistik Jullovet 2012-2013.

Statistik Jullovet 2011-2012.

Statistik Jullovet 2010-2011.

Sammanfattning Jullovet 2009-2010.

Sammanfattning Jullovet 2008-2009.

Sammanfattning Jullovet 2007-2008.

Sammanfattning Jullovet 2006-2007.

Sammanfattning Jullovet 2005-2006.

°

Nu är det 108 arbetsdagar fram till sommarlovet!

Halva terminen har gått tisdagen den tjugofjärde mars!

Avslutning torsdagen den nionde juni! 

°

Vikt – Vecka 01 – Måndagen den 4 januari:  60,1 kg. 

°

Länk till kategorin med mina speciella statistik-inlägg
°
IMG_1972
°

Min nitton dagar långa julledighet är nu slut. 😐 Men bra har det varit! 😄 Tack till alla som har varit med och gjort det till ett trevligt jullov! 👍 Bland annat Borzko, Jenny, Mathias, Jimmy, Angelica, och lilla Malte! 😘 

6 januari, 2016

  


God eftermiddag från Farsta, en kvart innan solnedgången, på jullovets sista dag.

6 januari, 2016

  


Dan Buthler & Dag Öhrlund – Motvind

6 januari, 2016

——— 

Motvind

———

Dan Buthler & Dag Öhrlund – Motvind – (2016) – (Genre: Svensk Skönlitteratur / Roman / Kriminalroman)

———

”Jacob Colt, den skicklige men trötte kommissarien vid Europol i Haag, har inte gett upp sitt livs kamp: att sätta dit den man som förstört hans liv – Christopher Silfverbielke.
När Colt en dag blir kontaktad av Silfverbielkes syster Anna, som ber honom att spåra upp och döda hennes bror, tvekar han därför inte.
Under tiden som Jacob och Anna smider planer funderar Silfverbielke på sin framtid. Snart tänker han lämna landet för gott.
Hans exitplan hejdas emellertid av ett telefonsamtal. Pressen har upptäckt en koppling mellan Silfverbielkes företag TrioSoft och scientologerna, och aktiekursen sjunker som en sten. I ett slag är alla hans miljoner utraderade.
Någon måste få sota för det. Silfverbielke beslutar sig omedelbart för att dra åt tumskruvarna på finansmannen Herbert de Wahl. Genom en djävulsk uppfinning kan han betrakta sitt offer medan denne spelar rysk roulette med döden.
Samtidigt har Silfverbielke det inte så dumt på fritiden. Iskall champagne, kokain och undergivna kvinnor piggar alltid upp. Och Maja Liif, den socialdemokratiska riksdagskvinnan som tidigare haft en affär med Christopher, blir lite förvånad men ändå smickrad när han plötsligt en dag tar kontakt igen. Ända tills hon inser att hon vandrat rakt i en fälla …

(Kopierat från lindco.se)

——–

Det här är författarparet Buthler & Öhrlunds elfte bok tillsammans, det är den tionde boken om polisen Jacob Colt, och det är den åttonde boken om psykopaten Christopher Silfverbielke. Och jag har läst allihopa. 

Så här skrev jag om den föregående boken i serien, Hämnaren: 

”Jag tycker mycket om serien om Silfverbielke, den är lättläst, fängslande, spännande och bra.  

Men ibland så kan jag känna att böckerna hela tiden pendlar på gränsen (min i alla fall) till vad som är okej, med allt kvinnovåld, kvinnohat, och alla kvinnoförnedringar. 

För alla morden i böckerna kan jag tycka är ”okej”, men allt detta sexuella övervåld och beskrivningar av Silfverbielkes njutning, blir nästan lite väl osmakligt ibland. 

Fast jag vet ju att jag i alla fall helt säkert kommer att läsa nästa bok. För även denna bok avslutades ju med en cliffhanger, och jag måste ju bara få veta hur det kommer att gå, inte bara för Christopher Silfverbielke, utan också för Jacob Colt, och även Linda Schecker. 

Så till er som har läst dom tidigare böckerna i serien, rekommenderar jag absolut denna bok.”

Och nu när jag har läst Motvind, så hoppas jag att nästa bok i serien kommer att bli den sista om Christopher Silfverbielke. För jag tycker nog att han har gjort sitt nu. Och jag skulle önska att författarna påbörjade en ny kriminalromansserie med inte riktigt lika mycket utstuderat kvinnovåld i. 

Det är ju en cliffhanger även i den här boken, så det kommer ju definitivt att komma en till. Och det går ju inte att sluta att följa psykopatens öden frivilligt, så därför önskar jag att bokserien avslutas. Tycker att det är lite väl mycket spekulativt och detaljerat kvinnovåld, kvinnohat, och kvinnoförnedringar i den. 

Men ni, som liksom jag, har följt bokserien, kommer nog att följa serien tills dess slut, även om man egentligen inte vill, för det går ju inte att sluta att fascineras av böckerna. 

(Britt-Marie Bim Kullin)

———

Betyg: 3,5 av 5.

———

Denna bok var ett recensionsexemplar, i inbundet format, från Bokförlaget Lind & Co.

Här har jag bloggat om boken tidigare.

———

Och här är några länkar till, om någon kanske vill läsa mer om boken, eller läsa vad andra tycker om den: GoodreadsBoktipsetAdlibris (inbunden)Adlibris (e-bok)Bokus (inbunden)Bokus (e-bok)

——— 


God morgon från Farsta, en halvtimme innan soluppgången, på jullovets sista dag. 

6 januari, 2016

  


Himlen är alltid vacker ☀️☁️ 

5 januari, 2016

  


Recensionsexemplar 736

5 januari, 2016

°

Motvind

°

Recensionsexemplar nummer sjuhundratrettiosex är boken Motvind av Buthler & Öhrlund, en pappersbok i inbundet format, från Bokförlaget Lind & Co.

°


Den här åker jag runt i, i dag, tillsammans med Jimmy. 🚚 😊 

5 januari, 2016

  


Lite nya recensionsexemplar att läsa på det nya året. 📚📖 

5 januari, 2016

  


Veckans Tulpaner 💐💐

5 januari, 2016

  


Lite shopping blev det i förrgår i Mall Of Scandinavia. 

5 januari, 2016

  


😉😜

5 januari, 2016

Åker lastbil med Jimmy. Han hämtade upp mig klockan 02:30. Nu åker vi från Länna. 🚚 😊 

5 januari, 2016

  


😍😘❤️ 

4 januari, 2016

  


Recensionsexemplar 734 + 735

4 januari, 2016

°

Snövit ska dö

°

Recensionsexemplar nummer sjuhundratrettiofyra är boken Snövit ska dö av Nele Neuhaus, en e-bok i epub-format, från Bokförlaget Albert Bonniers Förlag.

°

Lögnaren

°

Recensionsexemplar nummer sjuhundratrettiofem är boken Lögnaren av Nora Roberts, en e-bok i epub-format, från Bokförlaget Albert Bonniers Förlag.

°


Recensionsexemplar 733

4 januari, 2016

°

Saknar dig

°

Recensionsexemplar nummer sjuhundratrettiotre är boken Saknar dig av Harlan Coben, en pappersbok i inbundet format, från Bokförlaget Bookmark Förlag.

°


I dag hälsade vi på vår underbara lilla sonson. ❤️ Vilken tur att dom hade rea i nya fina Disney-affären i Mall Of Scandinavia i går! 😜 

4 januari, 2016

  


Lite dagbok över vecka 53

3 januari, 2016

°

I måndags så var Borzko ledig, vilket han nästan alltid är på måndagar.

Under förmiddagen så fixade vi veckostädningen, veckotvätten, och veckohandlingen.

Sen på eftermiddagen så gick vi hem till mina föräldrar och fikade.

På kvällen tittade vi på en hel del serieavsnitt.

°

I tisdags så mötte jag upp med Jimmy, Angelica, och lilla Malte, i Kungens Kurva.

Först blev det en fika på Barista. Sen ett besök på Intersport. Och därefter lite shopping på IKEA.

På eftermiddagen så satt jag mest och läste.

På kvällen blev det serieavsnittstittande.

°

I onsdags så satt jag och läste under förmiddagen.

Under eftermiddagen så tittade jag på dom tre avsnitten i säsong två av serien ”Fröken Frimans Krig 2” som jag hade spelat in.

Jenny och Mathias kom hit en stund på kvällen.

Sen efter det så tittade jag och Borzko på ett par serieavsnitt.

°

I torsdags, nyårsafton, så blev det slappande hela dagen och kvällen.

Borzko var ledig och åkte hem en stund till sin mamma mitt på dagen.

På eftermiddagen var vi en sväng ner till centrum och handlade lite på Ica.

På kvällen tittade vi både på några serieavsnitt och några teveprogram.

Åt och drack en massa gott gjorde vi också.

Och tittade på fyrverkerierna vid tolvslaget.

°

I fredags, nyårsdagen, så jobbade Borzko.

Jag satt större delen av dagen vid datorn, och sammanställde all statistik över 2015.

Lite bokläsande blev det också.

På kvällen så tittade vi på några serieavsnitt.

°

I går, lördag, så jobbade också Borzko.

Själv så var jag hemma hela dagen. Satt mycket med datorn och kollade på resor. Och till slut blev det också en resa bokad.

Läste en hel del gjorde jag också.

På kvällen sen så tittade vi på två filmer.

°

I dag, söndag, så åkte vi till det nya shoppingcentret i Solna, Mall of Scandinavia. Där blev det lite shopping och rundvandring i centrumet först. Och sen var vi i den nya IMAX-biografen och såg den nya Star Wars-filmen. 

På kvällen så tittade vi på film hemma. 

°


Nu ska vi testa den nya IMAX-bion. 👍 Star Wars VII IMAX 3D. 😎 

3 januari, 2016

  


😊

3 januari, 2016

  


Några statusuppdateringar på Facebook om musik som har betytt något för mig i mitt liv. Tänkte att det kunde vara kul att spara dom här i bloggen.

3 januari, 2016

°

IMG_1847 IMG_1848 IMG_1849 IMG_1850 IMG_1851 IMG_1855 IMG_1865


Jaha! Det blev en resa bokad! Turkiet igen! För åttonde gången! Men till ett, för oss, nytt ställe! Icmeler! All Inclusive, två veckor, strandläge, i mitten av juli! Om 188 dagar åker vi! 😉😜😄😎 

2 januari, 2016

   

°

Länk till hotellet på Vings hemsida. 

°

Länk till informationssida om Icmeler på Vings hemsida. 

°

Länk till hotellets hemsida. 

°

Har avbokat resan i dag, den 29 mars, och bokat in en Thailandsresa över jul och nyår istället. 

Här är länk till inlägg om Thailandsresan.

°


Snöoväder utanför fönstret.. ❄️😱🌨 Jag tror jag sätter mig vid datorn och kollar på resor till sommaren! 😉😎☀️ 

2 januari, 2016

  


Evenemang under 2015 – 14

1 januari, 2016

°

Evenemang under 2015 – 14 

°

Grotesco – Scalateatern – 24 januari – Borzko 

Champions of Rock – Ericson Globe – 20 februari – Borzko, Jimmy 

Melodifestivalen – Finalen – Genrep – 14 mars – Borzko 

Let’s Dance – Frihamnen – 20 mars – Borzko 

Stiftelsen – Tyrol – 11 april – Borzko 

Peter & Bruno – Chinateatern – 25 april – Jimmy 

En man som heter Ove – Rival – 9 maj – Borzko, Jimmy, Jenny, Mathias 

Diggiloo – Ulriksdals Slott – 15 augusti – Borzko 

Jersey Boys – Chinateatern – 19 september – Borzko 

Förklädet – Göta Lejon – 3 oktober – Borzko 

Madonna – Tele 2 Arena – 14 november – Jenny 

Alcazar – Hamburger Börs – 28 november – Borzko

Björn Skifs – Göta Lejon – 7 december – Borzko 

The Show of Christmas – Ericsson Globe – 9 december – Borzko, Pappa 

°

Evenemang under 2015 – 14 

Evenemang under 2014 – 18 

Evenemang under 2013 – 20 

°


Böcker – 2015 – 135

1 januari, 2016

°

Lästa böcker under 2015 – 135 stycken  

°

Länk till min kategori Bokrecensioner 

°

Snitt per månad:  11,25  

°

Snitt per vecka:  2,59  

°

Här är dom femtiotvå bästa böckerna som jag läste under 2015: 

°

Årets bästa böcker (utan inbördes ordning) – fjorton böcker som har fått högsta betyget, 5 av 5, av mig: 

Karin Fossum – ”Helveteselden”

Sara Larsson – ”Den första lögnen”

Sara Lövestam – ”Sanning med modifikation”

Liane Moriarty – ”Öppnas i händelse av min död”

Kristina Ohlsson – ”Mios blues”

Stephen King – ”Mr Mercedes”

Cia Sigesgård – ”Inga kelgrisar, inga styvbarn”

Sara Lövestam – ”Önska kostar ingenting”

Katarina Wennstam – ”Skymningsflickan”

Mats Strandberg – ”Färjan”

John Ajvide Lindqvist – ”Rörelsen: Den andra platsen”

Carina Bergfeldt – ”Sju dagar kvar att leva”

Sharon Bolton – ”Små svarta lögner”

Camilla Grebe – ”Älskaren från Huvudkontoret”

°

(Och om jag måste välja ut en enda bok som årets bästa bok av dom fjorton böckerna som har fått högsta betyg av mig, då blir det ”Inga kelgrisar, inga styvbarn” av Cia Sigesgård.)

°

Årets näst bästa böcker (utan inbördes ordning) – trettioåtta böcker som har fått näst högsta betyget, 4,5 av 5, av mig: 

Kristin Emilsson – ”Den som väntar”

Sabine Durrant – ”Allt att förlora”

Alex Marwood – ”Granne med döden”

Marian Keyes – ”Kvinnan som stal mitt liv”

John Green – ”Förr eller senare exploderar jag”

Jørn Lier Horst – ”Grottmannen”

Belinda Bauer – ”Betraktaren”

Paula Hawkins – ”Kvinnan på tåget”

Lionel Shriver – ”Store bror”

Jo Nesbø – ”Blod på snö”

Johan Ring – ”Fyra minuter”

Ninni Schulman – ”Vår egen lilla hemlighet”

Mons Kallentoft & Markus Lutteman – ”Leon”

Katerina Janouch – ”Barfotaflickan”

Brooke Davis – ”Millie Birds bok om döda saker”

Jens Ganman – ”I botten av glaset ett hjärta”

Karin Slaughter – ”Triptyk”

Tom Rob Smith – ”Barn 44”

Fredrik T Olsson – ”Slutet på kedjan”

Carin Gerhardsen – ”Falleri fallera falleralla”

Johanna Mo – ”Allting trasigt ska bli helt”

Karin Aspenström – ”To my Love”

Christoffer Carlsson – ”Mästare, väktare, lögnare, vän”

M. J. Arlidge – ”Ole dole”

Belinda Bauer – ”Det slutna ögat”

David Lagercrantz – ”Det som inte dödar oss”

Christoffer Holst – ”Mitt hjärta går på”

Anna Fredriksson – ”Tisdagsklubben” 

Jo Nesbø – ”Midnattssol”

Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt – ”De underkända”

Karin Slaughter – ”De vackraste”

Mons Kallentoft – ”Eldjägarna”

Carina Bergfeldt – ”Fotografiet”

Viveca Sten – ”I sanningens namn”

Camilla Grebe & Åsa Träff – ”Eld och djupa vatten”

Peter May – ”Lewispjäserna”

Mariette Lindstein – ”Sekten på Dimön”

Gilly Macmillan – ”Bränd himmel”

°

Här är en länk till mitt bloggade inlägg för ett år sedan, statistiken över lästa böcker 2014.

Här är en länk till mitt bloggade inlägg för två år sedan, statistiken över lästa böcker 2013.

Här är en länk till mitt bloggade inlägg för tre år sedan, statistiken över lästa böcker 2012.

Här är en länk till mitt bloggade inlägg för fyra år sedan, statistiken över lästa böcker 2011. 

Här är en länk till mitt bloggade inlägg för fem år sedan, statistiken över lästa böcker 2010. 

I inlägget för böcker 2010 finns det också fem länkade inlägg till tidigare bloggade inlägg över lästa böcker.

Här är en direktlänk till alla mina bokrecensioner i den här nuvarande bloggen.

Och här är en direktlänk till alla mina bokrecensioner i min gamla blogg.

°

2008: 118 böcker. Snitt: 2,2 per vecka

2009: 141 böcker. Snitt: 2,7 per vecka

2010: 166 böcker. Snitt: 3,1 per vecka

2011: 114 böcker. Snitt: 2,2 per vecka

2012: 131 böcker. Snitt: 2,5 per vecka

2013: 146 böcker. Snitt: 2,8 per vecka

2014: 169 böcker. Snitt: 3,2 per vecka 

2015: 135 böcker. Snitt: 2,5 per vecka 

°

Länk till min kategori Bokrecensioner 

°


Sedda serier – 2013 – 2015 (endast kompletta säsonger)

1 januari, 2016

° ° ° ° ° ° ° ° °

Sedda serier –  2013 – 2015 (endast kompletta säsonger)

° ° ° ° ° ° ° ° °

°

2013:

°

Game of Thrones – S01 

Game of Thrones – S02 

Bron – S01 

Brottet – S01 

Brottet – S02 

Brottet – S03 

Game of Thrones – S03 

Mordkommissionen – S01 

Mordkommissionen – S02

Mordkommissionen – S03 

Mordkommissionen – S04 

Örnen – S01 

The Following – S01 

The Walking Dead – S01 

The Walking Dead – S02 

The Walking Dead – S03 

Örnen – S02 

Örnen – S03 

Banshee – S01 

Broadchurch – S01

Sons of Anarchy – S01 

Orange Is The New Black – S01 

Sons of Anarchy – S02 

Bron – S02

Morden i Sandhamn – S03 

The Escape Artist – S01 

Den fördömde – S02 

Sons of Anarchy – S03 

Sons of Anarchy – S04 

Sons of Anarchy – S05 

Fröken Frimans Krig – S01 

°

Serier – 2013 – 283 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 23,5

Avsnitt i snitt per vecka: 5,44  

°

° ° ° ° ° ° ° ° °

2014: 

Sons of Anarchy – S06 

Ettor och nollor – S01 

Breaking Bad – S01 

Breaking Bad – S02 

Banshee – S02 

Breaking Bad – S03 

True Detective – S01 

The Walking Dead – S04 

Breaking Bad – S04

Tjockare än vatten – S01 

Breking Bad – S05 

House of Cards – S01 

House of Cards – S02 

The Following – S02 

Secrets & Lies – S01 

Game Of Thrones – S04 

Fargo – S01 

Prey – S01 

Arvingarna – S01 

Orange Is The New Black – S02  

Den skyldige – S01 

The Killing – S03 

The Wire – S01 

The Wire – S02 

The Killing – S04 

Homeland – S01 

Homeland – S02 

Homeland – S03 

Undeniable – S01 

Mayday – S01 

The Leftovers – S01 

The Wire – S03 

Sons of Anarchy – S07 

Homeland – S04 

Torpederna – S01 

Morden i Sandhamn – S04 

Ray Donovan – S01 

°

Serier – 2014 – 437 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 36,5

Avsnitt i snitt per vecka: 8,4

°

° ° ° ° ° ° ° ° °

2015:

°

Ray Donovan – S02 

Suits – S01

Suits – S02 

Suits – S03 

Blue Bloods – S01

Blue Bloods – S02 

Blue Bloods – S03

Bloodline – S01 

The Walking Dead – S05

Banshee – S03

Game of Thrones – S05 

House of Cards – S03 

Top of the Lake – S01 

100 Code – S01 

Orange Is The New Black – S03 

Between – S01 

Better Call Saul – S01 

12 Monkeys – S01 

Under the Dome – S01 

Hannibal – S01 

Hannibal – S02 

The Fall – S01 

The Fall – S02 

Rectify – S01 

Empire – S01 

Under the Dome – S02 

Fear the Walking Dead – S01 

Ray Donovan – S03 

Show Me A Hero – S01 

Bron – S03 

River – S01 

Homeland – S05 

Safe House – S01 

Fröken Frimans Krig – S02 

What Remains – S01 

°

Serier – 2015 – 382 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 31,8

Avsnitt i snitt per vecka: 7,3

°

° ° ° ° ° ° ° ° °

 


Serier – 2015 – 382 avsnitt

1 januari, 2016

°

Serier – 2015 – 382 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 31,8

Avsnitt i snitt per vecka: 7,3

°

Januari – 58 avsnitt

Februari – 45 avsnitt

Mars – 26 avsnitt

April – 24 avsnitt

Maj – 21 avsnitt

Juni – 31 avsnitt

Juli – 35 avsnitt

Augusti – 39 avsnitt

September – 35 avsnitt

Oktober – 16 avsnitt

November – 10 avsnitt

December – 42 avsnitt

°

Serier – 2015 – 382 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 31,8

Avsnitt i snitt per vecka: 7,3

°

Serier – 2014 – 437 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 36,5

Avsnitt i snitt per vecka: 8,4

°

Serier – 2013 – 283 avsnitt 

Avsnitt i snitt per månad: 23,5

Avsnitt i snitt per vecka: 5,44  

°


Filmer – 2015 – 1 – (Bio: 1)

1 januari, 2016

°

Filmer – 2015 – 1 – (Bio: 1) 

”En man som heter Ove” – 5,0 – Bio 

°


Teve – 2015 – 2014 – 2013

1 januari, 2016

°

Teve – 2015 – 136 program 

Snitt – 11,3 i månaden 

Snitt – 2,6 i veckan 

°

Teve – 2014 – 116 program 

Snitt – 9,6 i månaden 

Snitt – 2,2 i veckan

°

Teve – 2013 – 172 program 

Snitt – 14,3 i månaden 

Snitt – 3,3 i veckan 

°


Liten årskrönika i bilder över 2015

1 januari, 2016

°

Liten årskrönika i bilder över 2015

°

Januari:

01-Jan-01 01-Jan-02 

Inflyttningsmiddag hos Jenny och Mathias i Stuvsta. 

Grotesco. 

°

Februari:

02-Feb-01

Champions of Rock. 

°

Mars:

03-Mar-01 03-Mar-02 03-Mar-03 03-Mar-04 03-Mar-05 03-Mar-06 03-Mar-07 03-Mar-08

Yasuragi.

Yasuragi. 

Brunch. 

Middag i Stuvsta. 

Jenny 25 år.

Melodifestivalen. 

Jimmy och Angelicas förlovning 

Let’s Dance. 

°

April:

04-Apr-01 04-Apr-02 04-Apr-03 04-Apr-04 

Påskmiddag. 

Stiftelsen. 

Peter & Bruno. 

Ny dator. 

°

Maj:

05-Maj-01 05-Maj-02 05-Maj-03 05-Maj-04 05-Maj-05 05-Maj-06

Sleep over hos Jenny. 

Ultraljud på Jimmys och Angelicas bebis. 

Restaurangmiddag. 

Föreställningen En man som heter Ove.

Sjöng i Vardagspuls i teve med kören. 

Jimmy och Angelicas flytt. 

°

Juni:

06-Jun-01 06-Jun-02 06-Jun-03 06-Jun-04 

Sjöng i Dalhalla med kören. 

Konferens med jobbet. 

Midsommarmiddag. 

Jimmys och Angelicas bröllop. 

°

Juli:

07-Jul-01

Två veckor på All Inclusive i Turkiet med Borzko. 

°

Augusti:

08-Aug-01 08-Aug-02 08-Aug-03 08-Aug-04 

Sjöng på Plattan med kören. 

Diggiloo. 

Båttur med familjen. 

Beställde ny bil. 

°

September:

09-Sep-01 09-Sep-02 09-Sep-03

Nya glasögon.

Jersey Boys. 

Bokmässan i Göteborg i fyra dagar. 

°

Oktober:

10-Okt-01 10-Okt-02 10-Okt-03

Förklädet. 

Jimmy 28 år. 

Presenter till Malte. 

°

November:

11-Nov-01 11-Nov-02 11-Nov-03 11-Nov-04

Nya bilen, Golf via privatleasing. 

Madonna. 

Malte föddes. 

Alcazar plus julbord. 

°

December:

12-Dec-01 12-Dec-02 12-Dec-03

Björn Skifs. 

The Show of Christmas. 

Jul med familjen. 

°

Lite statistik över 2015: 

Evenemang:  14  

Lästa böcker:  135  

Serieavsnitt:  382  

Teveprogram:  136  

Biobesök:  1 

°


Lästa böcker – December – 2015 – 7 stycken

1 januari, 2016

°

Lästa böcker – December – 2015 – 7 stycken 

°

Skönheten

°

Christian Johansson – ”Skönheten” – 4 – Roman – Sverige – Man – 2015 – Swedish Zombie – E-bok – Recensionsexemplar

°

När klockan slår fem

°

Denise Rudberg – ”När klockan slår fem” – 4 – Kriminalroman – Sverige – Kvinna – 2015 – Forum – E-bok – Recensionsexemplar

°

Lewispjäserna

°

Peter May – ”Lewispjäserna” – 4,5 – Kriminalroman – England – Man – 2015 – Modernista – Inbunden – Recensionsexemplar

°

Ja jag har mens, hurså?

°

Clara Henry – ”Ja jag har mens, hurså?” – 4 – Fakta – Sverige – Kvinna – 2015 – Forum – Ljudbok – Storytel

°

Sekten på Dimön

°

Mariette Lindstein – ”Sekten på Dimön” – 4,5 – Roman – Sverige – Kvinna – 2015 – Mörkersdottir – Inbunden – Recensionsexemplar

°

Bränd himmel

°

Gilly Macmillan – ”Bränd himmel” – 4,5 – Kriminalroman – England – Kvinna – 2015 – Modernista – Inbunden – Recensionsexemplar

°

Älskaren från huvudkontoret

°

Camilla Grebe – ”Älskaren från Huvudkontoret” – 5 – Kriminalroman – Sverige – Kvinna – 2015 – Wahlström & Widstrand – E-bok – Recensionsexemplar

°

Summa:

7

°

Snitt per vecka:

1,75

°

Betyg:

5,0:  1

4,5:  3

4,0:  3

°

Kategorier:

Kriminalroman:  4

Roman:  2

Fakta:  1

°

Land:

Sverige:  5

England:  2

°

Kön:

Kvinnor:  5

Män:  2

°

Utgivningsår:

2015:  7

°

Bokförlag:

Forum:  2

Modernista:  2

Wahlström & Widstrand:  1

Swedish Zombie:  1

Mörkersdottir:  1

°

Format: 

Inbunden:  3

E-bok:  3

Ljudbok:  1

(Digitalt: 4)

(Papper: 3)

°

Införskaffande:

Fått recensionsexemplar, e-böcker, från förlagen:  3

Fått recensionsexemplar, inbundna, från förlagen:  3

Lyssnat genom Storytel:  1

°

Månadens böcker som fått högsta betyget:

Camilla Grebe – ”Älskaren från Huvudkontoret”

°

Månadens böcker som fått näst högsta betyget:

Peter May – ”Lewispjäserna”

Mariette Lindstein – ”Sekten på Dimön”

Gilly Macmillan – ”Bränd himmel”

°

För att läsa om ovanstående böcker, klicka på den här länken, så kommer du till alla mina bokrecensioner.  

°


Serier – December 2015 – 42 avsnitt

1 januari, 2016

°

Serier – December 2015 – 42 avsnitt 

°

Bron S03

°

Bron – S03 – E01-10

°

River S01

°

River – S01 – E01-06

°

Homeland S05

°

Homeland – S05 – E01-12

°

Safe House S01

°

Safe House – S01 – E01-04

°

Fröken Frimans Krig S02

°

Fröken Frimans Krig – S02 – E01-03

°

What Remains S01

°

What Remains – S01 – E01-04

°

Happy Valley S01

°

Happy Valley – S01 – E01-03

°


Teve – December 2015 – 16 program

1 januari, 2016

°

Teve – December 2015 – 16 program 

°

Idol – del 28 

Boy Machine – del 8 

Så mycket bättre – del 8 

Solsidan – del 8 

Hellenius Hörna – del 8 

Diggiloo 2015 

Så mycket bättre – del 9 

Solsidan – del 9 

Hellenius Hörna – del 9 

Svenska hjältar-galan 2015 

Helkväll i Hörnan – TV4 25 år 

Solsidan – del 10 

Hellenius Hörna – del 10 

Rock’n’roll will never die 

Skavlan 

Tolvslaget på Skansen 

°


%d bloggare gillar detta: