———
”Nyckelbarnen” av Sara Kadefors (2010) (Genre: Svensk Skönlitteratur / Roman / Ungdomsbok)
———
“En dag ser Siri sin mamma gå in i en port. In i en främmande lägenhet. Inget konstigt med det. Förutom att mamma är på jobbresa i Tokyo.
Och det går liksom inte att konfrontera mamma eller pappa. Siri har provat och får bara lögner och leenden tillbaka.
Så när Maggan gång på gång hackar på Leo i klassen och rektorn tar Maggans parti känns vuxenvärlden falsk och kränkande.
Tillsammans med Leo, Nizar och Linn, rävungen i den rosa täckjackan, börjar Siri ge igen.
Det som till en början är rätt harmlösa bus på eftermiddagarna efter skolan eskalerar under hösten till aktioner bortom deras kontroll. Och plötsligt är inte Linn någon brunlockig rävunge, utan bara skrämmande gränslös.”
———
Jag tycker mycket om Sara Kadefors som författare, både när hon skriver ungdomsböcker och vuxenböcker. Och jag har absolut ingenting emot att läsa ungdomsböcker, tvärtom.
Det här var en ungdomsbok, och den var mycket, mycket bra. Kan helt klart rekommenderas.
(Britt-Marie ”Bim” Kullin)
———
Betyg: 4 av 5.
———
